Idegen Nyelvi Munkaközösség
Bemutatkozás
Tartalom
A munkaközösség által szervezett programok, versenyek, események
Versenyeredmények
Hasznos weboldalak nyelvtanulóknak
Nyelvvizsga
Középiskolai szóbeli felvételi
A munkaközösség által szervezett programok, versenyek, események
Érdeklődő, és tehetséges diákjaink számára lehetővé tesszük a levelezős versenyeken való részvételt,
így nevezhetnek egyénileg, vagy csoportosan a Titok levelezős versenyre.
Az 5-8. évfolyamos tanulóink Digitális angol háziversenyünkön mérhetik össze tudásukat az angol nyelv és kultúra különböző területeihez kapcsolódóan.
Az év közben meghirdetett további városi-, illetve megyei versenyeket tehetséges tanulóink számára meghirdetjük, a versenyeken való részvételt támogatjuk, az egyéni kezdeményezéseknek teret adunk.
A nyelvi szaktantermek előtt található angol faliújság havonta megújuló tartalommal ismerteti meg diákjainkat az angolszász ünnepkör jelentős eseményeivel, évfordulóival.
Minden évben jelen vagyunk a DÖK által szervezett október végi Halloween-bulin is. Ilyenkor szeretettel várjuk a buli résztvevőit a Halloweenhoz kapcsolódó rövid, játékos, angol nyelvű Kahoot-versenyekre.
A nyílt tanítási óráink során az érdeklődő szülők bepillantást nyerhetnek a nyelvórákon zajló munkába, a tanítási-tanulási folyamatokba.
Novemberben kerül megrendezésre iskolánkban az immár hagyományos Szent-Györgyi Angol Verseny, a megye 5-8. osztályos tanulói részére. A versenyre nevező diákokat egy 45 perces, írásbeli feladatlappal várjuk, melynek a hallás utáni szövegértés is része. Évfolyamonként a három legjobb eredményt elérő diákot értékes könyvjutalommal díjazzuk.
A téli szünet előtt minden évben karácsonyi témahetet tartunk, mely során a diákok részletesen megismerkedhetnek az angolszász ünnepkörrel, a Karácsony (Christmas) jellegzetességeivel.
A második félév elején a nyolcadik osztályos tanulók középiskolai felvételi vizsgái miatt szorítunk, majd márciustól sorra következnek a versenyek, megmérettetések és nyelvvizsgák.
A Tiszaföldvári Angol Verseny, a London Bridge Verseny iskolai-, területi-, országos fordulói, az Országos Angol Nyelvi Verseny (7-8.o),
valamint a Szolnoki POK által szervezett iDig-English Angol Nyelvi verseny a tanév második felében vár diákjainkra.
A tavaszi időszakban a nyelvórákat témahetekkel igyekszünk színesíteni. A Digitális vagy a Fenntarthatósági Témahét keretein belül a tanulók különböző aspektusait ismerhetik meg ezeknek a témaköröknek, természetesen angolul.
A 6-8. osztályosok Digitális országos idegen nyelvi mérésének intézményi lebonyolítására központilag meghatározott időpontban kerül sor.
Versenyeredmények
Kiemelkedő versenyeredmények 2014-2015
Kiemelkedő versenyeredmények 2015-2016
Kiemelkedő versenyeredmények 2016-2017
Kiemelkedő versenyeredmények 2017-2018
Kiemelkedő versenyeredmények 2018-2019
Kiemelkedő versenyeredmények 2019-2020
Kiemelkedő versenyeredmények 2020-2021
Kiemelkedő versenyeredmények 2021-2022
Kiemelkedő versenyeredmények 2022-2023
Kiemelkedő versenyeredmények 2023-2024
Hasznos weboldalak nyelvtanulóknak
1. Easy World of English
easyworldofenglish.comEgy tanulóbarát, kreatív weboldal, nyelvtannal, kiejtéssel, olvasott-, és hallott szövegértési gyakorlatokkal valamint interaktív szótárral.
2. Many Things
manythings.orgEz a weboldal játékos feladatokat, szókirakó rejtvényeket és egyéb nyelvtanulással kapcsolatos tevékenységet tartalmaz.
3.Dave's ESL Cafe
www.eslcafe.comEgy nyelvtanuló-, nyelvtanító blogot tartalmazó felület játékokkal, rejtvényekkel, fórummal.
4. BBC Learning English
bbc.co.uk/worldservice/learningenglishEgy csodás feladatgyűjtemény nyelvtanulás, és gyakorlás céljából, aktuális eseményekkel, hírekkel. Videókat, kvízeket, idiomatikus kifejezéseket és rengeteg hasznos anyagot találsz, és persze a brit kiejtést is gyakorolhatod.
5. Activities for ESL Students
a4esl.orgNyelvtan-, és szókincs gyakorlás minden nyelvi szinten.
6. ABCYa
abcya.comWeboldal a kisebbeknek, oktató videókkal, kiejtéssel, játékokkal. Nagyobbak is látogathatják.
7. Oxford University Press
elt.oup.com/learning_resourcesKiejtési, nyelvtani, hallott-, és olvasott szövegértési gyakorlatok főként gyakorlottabb nyelvtanulóknak.
8. Englishclub.com
www.englishclub.comEgy csodálatos, sokoldalú site: nyelvtani gyakorlatok, szókincsfejlesztés olvasmányokkal, viccekkel, játékokkal, audió -anyagokkal. Chat-elni is lehet, egy jó hangulatú közösség tagjaival a világ szinte minden tájáról.
9. English-test.net
www.english-test.netIngyen letölthető tesztek: szókincs gyakorlása alapszinttől felsőfokig, mindenféle témában. Üzleti angol is.
10. Agendaweb
www.agendaweb.orgOnline gyakorlófekadatok témakörök szerint csoportosítva.
És végül ne feledkezzünk meg a www.youtube.com weboldalról, ahol a nyelvtanulók mindent megtalálhatnak, nemcsak filmeket, zenét eredeti nyelven, de rengeteg nyelvtanító-, gyakorló videót is találhatsz.
Hasznos magyar oldalak
www.angol-tanulas.huwww.e-angol.eu/magazin
www.5percangol.hu
Interaktív nyelvtanulós oldalak, kurzusok
fsi-language-courses.orgwww.effectivelanguagelearning.com
www.bbc.co.uk
freelanguage.org
www.forvo.com/languages– a kiejtés gyakorlására
Online szótárak
www.sztaki.hudictionary.cambridge.org
www.oxforddictionaries.com/
dictzone.com
Ha egy kis inspirációra vágysz:
Kőrösi Bálint honlapja, aki fejébe vette, hogy öt év alatt megtanul öt nyelvet. Ezt részletesen dokumentálta is, ill. most már, hogy a projektet befejezte sok sikeres olvasójának a történetét is megírja.
Benny Lewis honlapja. Ír polyglot, aki járja a világot és az adott országban, első kézből tanulja a nyelvet. Honlapján rengeteg inspiráló érdekességet találni!
Hasznos oldalak a vizsgázáshoz
– angol nyelvvizsgára felkészüléskor
– érettségi témakörök kidolgozása, összefoglalása videókon
Kisebbeknek
1. www.starfall.com/, Zseniális oldal, 4 szinten ad (teljesen ingyenes) foglalkoztató anyagokat, sok képpel, a korosztálynak megfelelő tálalásban. Az első szint egészen piciknek szól, a 4. már idősebb gyerekeknek.
2. www.earobics.com Rengeteg interaktív játék közül választhatunk. Ráadásul nyelvi szint, illetve korosztály szerint rendszerezve.
3. www.abcteach.com Na, itt aztán minden van; vicces játékok, szókártyák, képek, tematikus (pl. ünnepek) vázlatok, és mi ki tudja mi más. Egy látogatást feltétlenül megér!
4. www.angolgyerekmesek.hu Rengeteg mondóka, mese és dal. Természetesen angol nyelven. Szótanulásra, szórakozásra is kiváló.
Vissza az elejére
Nyelvvizsgák
1. ITK-Origó nyelvvizsga
Az Origó nyelvvizsga hivatalos honlapjaAz ELTE Idegen nyelvi Továbbképző Központ Origó nyelvvizsgáját (ITK-Origó) országszerte 89 vizsgahelyen tehetitek le. A vizsga kétnyelvű, egy szóbeli és egy írásbeli részből áll.
Milyen az alapfokú vizsga?
Az alapfokú (B1-es szintű) kétnyelvű vizsgán az írásbeli feladatsort 60 perc alatt kell megoldani, a szövegértés és az íráskészség részre 20-20, a közvetítésre 10 pontot kaphattok.
A szövegértési feladatnál egy idegen nyelvű szövegre vonatkozó kérdéseket kell megválaszolnotok, a közvetítés vizsgarészben egy idegen nyelvű szöveg tartalmát kell megfogalmaznotok egy, az idegen nyelvet nem ismerő személy számára, a megadott kommunikációs helyzetnek megfelelően, az íráskészségnél pedig megadott szempontok alapján kell rövid levelet, üzenetet vagy e-mailt írnotok.
A szóbelin vizsgarészek közül a beszédkészségre 40, a beszédértésre 20 pontot kaphattok. A beszédkészség az egyik vizsgáztatóval folytatott rányított beszélgetésből, önálló témakifejtésből és egy szituációs párbeszédből áll - utóbbi két feladathoz egy-egy képet kell húznotok.
A beszédértési részben egy rövid párbeszéd és egy rövid összefüggő szöveg háromszori meghallgatása után magyar nyelvű kérdésekre kell válaszolnotok, és egy magyar nyelvű táblázatot kell kitöltenetek a szövegekre vonatkozó információkkal.
Milyen a középfokú vizsga?
A középfokú (B2-es szintű) kétnyelvű vizsgán 180 percetek van az írásbelire: a nyelvismereti tesztet 30 perc alatt kell megoldanotok - ennél a résznél szótárt nem használhattok -, utána a feladatlapot beszedik. Összesen 150 percetek van a közvetítés, az íráskészség és a szövegértés részre, az előbbi kettőre 20-20, a szövegértési részre pedig 25 pontot kaphattok.
A nyelvismereti részben ötven feleletválasztós kérdésre kell válaszolnotok, amelyek a nyelvtani és lexikai tudásotokat mérik. A közvetítés részben egy idegen nyelvű szöveget – legtöbbször újságcikket – kell 1000-1200 leütés terjedelemben lefordítanotok magyarra, az íráskészség feladatnál pedig egy 17-20 soros levelet kell írnotok megadott szempontok alapján. A szövegértés részben egy cikkel kapcsolatban kell kérdésekre válaszolnotok.
Szóbeli feladattípusok (középfok):
- kötetlen beszélgetés
- önálló témakifejtés képek alapján szituációs párbeszéd
- beszédértést vizsgáló vizsgafeladat (magnó)
Írásbeli feladattípusok (középfok):
- Feleletválasztós teszt
- Magyar szöveg fordítása idegen nyelvre
- Irányított fogalmazás (levél)
- Fordítás idegen nyelvről
- Olvasott szöveg értése
Hasznos linkek:
Az ITK vizsgarendszere Link
Pontszámok Link
Vizsgahelyek Szolnokon:
Jász-Nagykun-Szolnok Megyei TIT
5000 Szolnok,
Jubileum tér 5. 23. em.
Tel.: 70/776-1390, 70/776-1371
2. Társalkodó nyelvvizsga
Az Társalkodó nyelvvizsga hivatalos honlapjaVélemény, ajánlás: „A vizsga nyelvei: angol vagy német. A Társalkodó elnevezésű nyelvvizsga neve a Kodolányi Főiskola nevéhez fűződik. A Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület (NYAT) 2003. február 10-én a Kodolányi János Főiskola Nyelvvizsgaközpontjában kifejlesztett társalkodó elnevezésű vizsgarendszert akkreditálta. Ezáltal a Vizsgaközpont államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány kiadására jogosult.
A vizsgarendszer általános, kétnyelvű vizsgarendszer, amely három szinten, alap-, közép- és felsőfokon méri a vizsgázók nyelvtudását írásban és szóban egyaránt, angol és német nyelvből.
Szóbeli feladattípusok (középfok):
- kötetlen beszélgetés
- Közvetítés: magyar nyelvű szöveg lényeges információinak közvetítése idegen nyelven önálló témakifejtés a
közvetített szöveg alapján
- Szerepjáték (szituációs párbeszéd)
- Hallás utáni értés
Írásbeli feladattípusok (középfok):
- Nyelvismeret (feleletválasztós / lyukas szöveg kitöltése)
- Olvasáskészség (szöveg-kiegészítés, feleletválasztós teszt)
- Íráskészség (olvasói levél írása)
Hasznos linkek:
Általános információk Link
A társalkodó vizsga felépítése Link
Vizsgaidőpontok Link
Vizsgahelyek Szolnokon:
Oxford School 98 Nyelviskola KFT.
5000 Szolnok, Sóház u. 8. I. em.
Telefon/Fax: 56/342-626
Mobil: 20/5424-524
E-mail: info@oxfordschool.hu
Honlap: www.oxfordschool.hu
3. Euroexam nyelvvizsga
Az Euroexam nyelvvizsga hivatalos honlapjaVélemény, ajánlás: ”Az Euro Nyelvvizsga a hazai Euro Nyelvvizsgaközpont Magyarországon akkreditált vizsgája, amely (a nevével ellentétben) egy magyar fejlesztésű vizsga. Újdonság, hogy a vizsgának ma már létezik egynyelvű és kétnyelvű változata is. A vizsga nyelve: angol, német. Több nyelvvizsgahellyel rendelkezik, így az ország egész területén hozzá lehet férni a jelentkezési lapokhoz. Véleményünk szerint nagyon sok dolgot vett át a népszerű TELC vizsgarendszertől, így feladattípusában és a vizsgázók nyelvtudásának mérésében is felfedezhetünk hasonlóságokat.
Az Euro Exam írásbeli vizsgáján sokféle apró feladattal, igen hosszú ideig (4 óra) mérik a vizsgázó tényleges tudását. Valós helyzeteket kell megoldani, a fordításnál nem szó szerint kell fordítani, hanem a lényeget kell visszaadni. A szóbelin ketten együttműködve oldanak meg szituációkat. A vizsga egy napon zajlik, szóbeli és írásbeli részből áll, melyeket csak egyben lehet letenni, de ha valamelyik rész nem sikerül, a későbbiekben lehetősége van a vizsgázónak részvizsga ismétlésre.
Szóbeli feladattípusok (középfok):
- Beszédkészség: 10 perc felkészülés után 2 vizsgázó ül be a vizsgára
- 1. feladat: beszélgetés,
- 2. feladat: történet elmesélése képek alapján
Írásbeli feladattípusok (középfok):
- Olvasott szöveg értése
- Írás
- Nyelvismeret és szókincs
- Közvetítés (választható)
- Hallott szöveg értése
Részletes ismertető
http://www.euroexam.org/index.php?page=614&l=2Hasznos linkek
Mi az Euroexam?
http://www.euroexam.org/index.php?page=614&l=2Nyelvvizsga típusok és szintek:
http://www.euroexam.org/index.php?page=257&l=2A nyelvvizsga menete:
http://www.euroexam.org/index.php?page=475&l=2Jelentkezés:
http://www.euroexam.org/index.php?page=273&l=2Mennyibe kerül?
http://www.euroexam.org/index.php?page=258&l=2Elérhetőségek:
http://www.euroexam.org/index.php?page=92&l=2Szolnoki vizsgahely:
Katedra Nyelviskola Szolnok
5000 Szolnok, Szapáry út 25-29. III. emelet
Tel.: (56) 513-131, (30) 328-9125
Web: http://www.szolnok.katedra.hu
E-mail: szolnok@katedra.hu
4. ECL nyelvvizsga
Az ECL nyelvvizsga hivatalos honlapjaVélemény, ajánlás: Az ECL nyelvvizsgát az európai uniós tagállamok által létrehozott konzorcium, a European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages dolgozta ki, a különböző országokban ugyanazokat a teszteket oldják meg a vizsgázók.
Szóbeli feladattípusok (középfok):
- Bemutatkozás
- Irányított beszélgetés
- Önálló témakifejtés vizuális stimulus alapján
- Hallott szöveg értése
Írásbeli feladattípusok (középfok):
- Írásbeli kommunikáció
- Olvasott szöveg értése
Az ECL vizsga részei részletesen:
http://www.ecl.hu/pages/template2.aspx?id=5195Általános információk:
http://www.ecl.hu/pages/template2.aspx?id=5195Hasznos linkek:
Az ECL vizsgarendszer témakörei:
http://www.ecl.hu/pages/template2.aspx?id=5418Vizsgadíjak:
http://www.ecl.hu/pages/template2.aspx?id=5419Pannon Nyelvvizsga
A Pannon Nyelvvizsga hivatalos honlapjaA vizsga általános leírása:
A Pannon Nyelvvizsgarendszer a Közös Európai Referenciakeretben (KER) meghatározott, az Európa Tanács által ajánlott és akkreditált szintű – alap- (B1), közép- (B2) és felsőfokú (C1) –, államilag elismert, kétnyelvű általános nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzését teszi lehetővé szóbeli, írásbeli és komplex vizsgatípusokból.
Az egyes típusokhoz tartozó részvizsgák:
Alapfok (B1): szóbeli, írásbeli és komplex
Középfok (B2): szóbeli, írásbeli és komplex
Felsőfok (C1): szóbeli, írásbeli és komplex
A Pannon vizsgarendszer az elmúlt időszakban alapvető változásokon ment keresztül azzal a céllal, hogy mérési folyamatai és feladatai a Közös Európai Referenciakeret ajánlásaira épüljenek. A nyelvtudásmérés cselekvésközpontú megközelítése a Közös Európai Referenciakeret ajánlásaival összhangban a nyelvhasználó, ill. a vizsgázó nyelvi kompetenciáját különböző nyelvi tevékenységekben megjelenve méri.
Szóbeli feladattípusok (középfok):
1. Irányított beszélgetés a vizsgázó a vizsgáztatóval, mindennapi élethelyzeteivel kapcsolatban, mindennapi témákkal kapcsolatosan folytat beszélgetést.
2. Önálló beszéd vizuális stimulus alapján. A vizsgázó két kép alapján beszél önállóan valamely témáról, a képekkel kapcsolatosa magyaráz, érvel, indokol, meggyőz.
3. Szituáció: szituációs szerep¬játék a vizsgáztatóval. A vizsgázó a mindennapi életben előforduló szituációban folytat interakciót, old meg problémát a vizsgáztatóval.
4. Beszédértés
Írásbeli feladattípusok (középfok):
1. Írott szöveg értése:
1. a. Szövegértés nyitott kérdésekkel
1. b. Szövegkiegészítés:
1. c. Cloze teszt szóbankkal: 20 pont
2. Írásfeladat: Magyar nyelven kapott információk (3-5 pont) alapján a vizsgázó két különböző műfajú idegen nyelvű szöveget alkot (pl. magánlevelet ír)
Hasznos linkek:
Amit a Pannonról tudni kell:
http://www.pannon-nyelvvizsga.hu/files/download_file/O1296428400W/Pannon_Tajekoztato_2014.pdfMintafeladatsorok:
http://www.pannon-nyelvvizsga.hu/index.php?page=download&gyakorlo=yesSzolnoki vizsgahely:
Oxford School 98 Nyelviskola KFT.
5000 Szolnok, Sóház u. 8. I. em.
Mobil: 20/5424-524
Honlap: www.oxfordschool.hu
6. TELC NYELVVIZSGA
A nyelvvizsga honlapja:Ilyen az alap- és a középfokú vizsga
A vizsgák írásbeli része szövegértési tesztből, egy nyelvtani, lexikai feladatsorból és egy levélírási feladatból áll. Az "olvasott szöveg értése" vizsgarészben szövegekhez kell kiválasztanotok a megfelelő címet, feleletválasztós kérdésekre kell válaszolnotok, majd különböző információkat kell összepárosítanotok. A "nyelvi elemek" részben feleletválasztós kérdésekre kell válaszolni, és egy szöveget kell az - előre megadott - szavakkal kiegészíteni, majd meghatározott szempontok alapján kell hivatalos vagy félhivatalos, ritkábban baráti levelet írnotok.
A szóbeli vizsga hallott szöveg értése részén - ezt közvetlenül az írásbeli után tartják - összesen három feladatot kell megoldani.
A beszédkészség vizsga három feladatból áll, egyszerre ketten vizsgáznak: a felkészülésre 20 percetek van. A bemutatkozás után alapfokon szövegek és képek alapján kell egy témát megvitatni. Középfokon a vizsgázónak az általa választott témát kell bemutatnia, és kérdésekre kell válaszolnia. A szituációs gyakorlat/konszenzuskeresés vizsgarészben egy helyzetet kell közösen, konszenzusra jutva megoldani, vagy megadott mondatok közül kell kiválasztaniuk kettő-kettő olyat, amellyel egyetértenek, és amellyel nem, majd ezekről kell vitatkozniuk.
http://telc.hu/vizsga-informacio2Szolnoki vizsgahely:
www.tit-szolnok.hu7. BME nyelvvizsga
A nyelvvizsga honlapjaA Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nyelvvizsgaközpontjában évi öt alkalommal tehettek alapfokú (B1-es szintű), középfokú (B2-es szintű) és felsőfokú (C1-es szintű), államilag elismert nyelvvizsgát.
Jelenleg az országban 34 helyen vizsgázhattok. Ahhoz, hogy bizonyítványt kaphassatok, a kétnyelvű vizsgákon szereplő nyelvismeret kivételével minden vizsgarészben legalább 40 százalékot kell elérnetek, külön-külön a szóbeli és az írásbeli vizsgán pedig legalább a pontok 60 százalékát kell megszereznetek. Szótárt az írásbeli vizsgán használhattok, a nyelvismeret kivételével minden vizsgarészhez.
Ilyen az egynyelvű vizsga
Az egynyelvű vizsga mindhárom szinten négy vizsgarészből áll, ezek az olvasott szöveg értése, az íráskészség, a hallott szöveg értése és a beszédkészség.
Az alapfokú (B1-es szintű) vizsgán összesen 150 pontot szerezhettek, a vizsgarészekért sorrendben 30, 30, 45, 45 pontot kaphattok. Az olvasott szöveg értése részben öt szituációt, illetve szöveget kell összepárosítanotok és egy szöveg alapján tíz kérdésre kell röviden válaszolnotok, az íráskészséget mérő részben pedig meghatározott szempontok alapján kell fogalmazást írnotok. A két vizsgarész összesen 85 perces.
A hallott szöveg értése (20 perc) részben tíz címszóhoz kell jegyzeteket készítenetek, és tíz igaz-hamis feleletválasztós kérdésre kell válaszolnotok. A beszédkészség vizsgarészben (15 perc) a bemutatkozás után képek alapján kell beszélgetni, majd egy szituációt kell eljátszani.
A középfokú (B2-es szintű) nyelvvizsga olvasott szöveg értése részében öt szövegrészt kell összekapcsolnotok, egy szöveg alapján tíz kérdésre kell válaszolnotok, és egy szöveget kell a megadott szavakból kiegészítenetek.
Az íráskészség, a hallott szöveg értése és a beszédkészség felmérése ugyanúgy zajlik, ahogy az alapfokú vizsgán. Az írásbeli rész összesen 130 percig tart, az olvasott szöveg értése és az írásbeli részre is 35-35 pontot kaphattok. A hallott szöveg értése 20, a beszédkészség pedig 15 perces, és 60-60 pont jár értük.
Szolnoki vizsgahely:
Linea Group Nyelviskola és Oktatási Bt.
5000 Szolnok Kossuth u., 3.
(56)513-354